
OBAVIJEST O RADNOM VREMENU
30. travnja, 2025.Ovog četvrtka, na Praznik rada, Dvor Veliki Tabor u Desiniću radi od 10 do 18 sati!
Ovog četvrtka, na Praznik rada, Dvor Veliki Tabor u Desiniću radi od 10 do 18 sati!
I ove će se godine u ponedjeljak, 21. travnja, u organizaciji Muzeja Hrvatskog zagorja – Dvora Veliki Tabor i Kuburaškog društva Desinićka kubura održati već tradicionalna manifestacija Uskrsni ponedjeljak u Velikom Taboru.
Program započinje u 12 sati prezentacijom projekta Ljubav, nastalog u organizaciji Turističkog društva Tabor te kuburaških društava Desinićka kubura i Tri Kralja (Jakovlje). Kuburaši će se okupiti u 13:30 te zatim postrojiti i predstaviti unutar zidina Velikog Tabora. Uslijedit će prikaz punjenja kubure i načina pucanja, a potom postrojavanje oko Dvora, gdje će članovi društava pucnjem iz kubura tradicionalno uveličati manifestaciju. Cjelokupno događanje pratit će i prigodne radionice.
Plemićki grad Veliki Tabor jedan je od najznačajnijih kulturno–povijesnih spomenika profanoga graditeljstva kontinentalne Hrvatske. Veliki Tabor je izuzetan upravo zbog svoje monumentalne i autentične fortifikacijske arhitekture.
čitaj višeIako su se tijekom 20. stoljeća, povremeno izvodili najnužniji zahvati na najugroženijim dijelovima Velikog Tabora, prva sustavna konzervatorska istraživanja pod vodstvom Hrvatskog restauratorskog zavoda i financiranjem Ministarstva kulture Republike Hrvatske započela su tek sredinom devedesetih godina kada je provedeno istraživanje velikotaborskog palasa i dvorišnih trjemova.
čitaj višePrema legendi, nekada davno ovim prostorima vladao je moćni ban grof Herman II. Celjski. Njegov mladi sin Fridrik, jašući očevim posjedima zagledao se u nježnu zlatokosu ljepoticu Veroniku. Između Veronike i Fridrika buknula je uzajamna ljubav koja nije bila po volji starom Hermanu.
čitaj višeIzložbom Hladno oružje i zaštitna oprema iz kulturno- povijesne zbirke Dvora Veliki Tabor predstavljamo primjerke oružja koje smo uspjeli otkupiti tijekom proteklih 20-ak godina. Najbrojniji su mačevi, zatim slijede zaštitni oklopi, noževi, helebarde….
Mač je oduvijek bio cijenjeno i skupocjeno oružje koje služi za sječu i ubadanje, za obranu i za napad. Mač je u upotrebi još od prapovijesti, od brončanog doba. Osnovni dijelovi mača ostali su od prapočetaka isti, mač se sastoji od oštrice i drške. Iz osnovnog oblika razvile su se razne vrste mačeva: kratki mačevi, mačevi dvoručnjaci, rapiri, mačevi za probijanje pancira, noževi i bodeži. Prema namjeni mačevi mogu biti sudski, časnički, vojnički, lovački, sportski, ukrasni i paradni, pješadijski i konjanički mačevi.
Izložbom Legenda o Veroniki Desinićkoj – nematerijalno kulturno dobro, obilježena je 10. godišnjica od upisa usmene predaje o Veroniki Desinićkoj u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske na listu zaštićenih kulturnih dobara.
Izložba donosi povijesni kontekst na kojem se dijelom temelji usmena predaja o Veroniki i Fridriku Celjskom, ali i prikaz brojnih radova i umjetničkih djela koja su nastala pod utjecajem te ljubavne priče u razdoblju od 15. do 21. stoljeća.
Izložbom „Čuvari etnografske baštine u Velikom Taboru“ predstavljena je Etnografska zbirka Dvora Veliki Tabor u kojoj se nalaze predmeti tradicijskog seoskog domaćinstva te seoskog gospodarstva s područja Hrvatskog zagorja, osobito iz desinićkog i pregradskog kraja. Zbirka trenutno broji 512 inventariziranih predmeta, a na izložbi je predstavljen izbor od 133 eksponata koji su nastali krajem 19. i tijekom 20. stoljeća. Najveći dio zbirke sačinjavaju lončarski proizvodi, kućni inventar te predmeti tradicijskog gospodarstva. Keramički predmeti zastupljeni u zbirci izrađeni su na nožnom lončarskom kolu karakterističnom za panonsko područje.
Dvor Veliki Tabor
Hum Košnički 1, 49 216 Desinić
E-mail: dvt@mhz.hr
Rezervacije: rezervacije-dvt@mhz.hr
www.veliki-tabor.hr
Kontakt
Centrala: 049/374-970
Rezervacije: 049/374-970
Suvenirnica: 049/374-973
Voditelj: 049/374-972
Djelatnici Dvora Veliki Tabor
Voditelj: Paul Lekaj, mag. hist. et univ. bacc. phil.
Muzejska savjetnica: Nadica Jagarčec, mag. hist. et mag. philol. russ.
Viša kustosica: Renata Dečman, mag. hist.
Kustosica: Jelena Šekrst, mag. archeol. et mag. hist. art.
Viši muzejski tehničar: Siniša Žnidarec
Viša muzejska tehničarka: Nives Ćurković
Viša konzervatorica tehničarka: Andrea Brlobuš
Administrator, blagajnik, prodavač: Vilma Kuhar
Spremačica: Ljiljana Ivić
Manipulant: Nenad Zubak
Dvor Veliki Tabor dio je Muzeja Hrvatskog zagorja.
MUZEJI HRVATSKOG ZAGORJA
Gornja Stubica, Samci 64
Web: www.mhz.hr
E-mail: mhz@mhz.hr
Tip: opći, muzejska ustanova ustrojena od pet ustrojstvenih jedinica
Vrsta: nacionalni
Djelokrug: republički
Osnivač: Republika Hrvatska, 1993.
Ravnatelj: Jurica Sabol, viši kustos
OIB: 11298572202
MB: 0207349
Žiro račun: 2390001 -1100011100
IBAN: HR 3823900011100011100
SWIFT: HPBZHR2X
Zajednička uprava i službe
Ravnatelj MHZ: 049/587-887
Računovodstvo: 049/587-883
Marketing: 049/587-881
Tajništvo: 049/587-888
Fax: 049/587-885
Ostale ustrojstvene jedinice Muzeja Hrvatskog zagorja:
Galerija Antuna Augustinčića, Klanjec
www.mhz.hr
www.gaa.mhz.hr
Muzej krapinskih neandertalaca, Krapina
www.mhz.hr
www.mkn.mhz.hr
Muzej seljačkih buna, Gornja Stubica
www.mhz.hr
www.msb.mhz.hr
Muzej "Staro selo", Kumrovec
www.mhz.hr
www.mss.mhz.hr
Od 1. travnja do 31. listopada 2025.
Ponedjeljak: muzej je zatvoren za posjetitelje
Utorak - petak: od 9:00 do 17:00 sati (zadnji ulaz u muzej u 16:30 sati)*
* Zadnji ulaz u muzej je pola sata prije zatvaranja za pojedinačne posjetitelje odnosno jedan sat za grupne posjetitelje.
Muzej je otvoren za posjetitelje: Sveta tri kralja, Uskrsni ponedjeljak, Praznik rada, Dan državnosti, Tijelovo, Dan antifašističke borbe, Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Velika Gospa i Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Za blagdane i državne praznike muzej je otvoren od 10:00 do 18:00 sati.
* Samo pri plaćanju gotovinom ili predračunom
Rezervacije: rezervacije-dvt@mhz.hr
Tel: 049/374-970